Od momentu oficjalnego otwarcia Škoda Autodrom Poznań, minęło już trochę czasu. Jako że i my tam byliśmy pokażemy co widzieliśmy.
Trafiliśmy do grupy z oficjelami (czyt. VIPami) co było wręcz zbawienne, bo udało się nam dojechać z Krakowa na czas.
Pierwsi goście powoli gromadzili się na sali, a do powitania przygotowywał się Pan Andrzej Rogoziński, dyrektor ŠKODA Auto Lab. Dowiedzieliśmy się o początkach ŠKODA Auto Szkoła, przez powstanie ŠKODA Auto Lab czy w końcu powstaniu ŠKODA Autodrom Poznań.
Przez całe spotkanie historia była wręcz namacalna, a to za sprawą modelu 1000MB obecnego na sali, jak i później na autodromie.
Po przywitaniu i pierwszej części spotkania, skierowaliśmy się parę kroków dalej na Autodrom. Pamiętam jak byłem w SAL (ŠKODA Auto Lab) pierwszy raz w życiu. Było to w 2014 roku, i już wtedy mówiono nam że powstanie tu miejsce do doskonalenia techniki jazdy. I co? I nie kłamali! –sid.
Pod koniec 2015 roku co chwila dochodziły do nas informacje o pracach przy Autodromie. Kiedy ten nabrał już niemal ostatecznego kształtu, odwiedziliśmy ten teren przy okazji testu Octavii RS. Jeździliśmy po nim jednak na „sucho”, bardziej zwiedzając i poznając duży potencjał jaki drzemie w tym obiekcie.
Zarz po wejściu na teren Autodromu powitała nas wspomniana wcześniej ŠKODA 1000MB oraz najnowszy Superb Sportline (w dzień oficjalnego otwarcia zdaje się że w kraju były tylko dwa takie Superby, i to dwa właśnie na Autodromie), taka magia.
Każdy mógł spróbować jazdy po Autodromie i skorzystać z takich „atrakcji” jak szarpaki, czy maty poślizgowe. I choć auta prowadzili instruktorzy ŠKODA Auto Szkoła , to doskonale dbali o to by pasażerom nie brakowało emocji.
Kiedy braliśmy udział w kilku szkolenia, wydawało się nam że umiemy jeździć. Tak było do pierwszej przejażdżki przez szarpak, czy zajęciach na macie poślizgowej. Z naszego „umiemy jeździć” zrobiło się „musicie się szkolić”. Z dużym prawdopodobieństwem jeszcze nie raz pojawimy się na szkoleniu, aby odświeżyć swoje wiadomości i przypomnieć sobie o dobrych nawykach za kierownicą. Bardzo dobrze że pojawiło się kolejne miejsce w kraju gdzie pod okiem profesjonalnych instruktorów można doskonalić technikę jazdy.
A teraz garść informacji prasowych 🙂
Nowy Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy w Poznaniu.
https://www.youtube.com/watch?v=phTlSHLNnOo
ŠKODA jest marką odpowiedzialną społecznie i nieustannie angażuje się w projekty mające na celu podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. ŠKODA współtworzy również specjalne projekty autorskie takie jak powstała w 2004 roku ŠKODA Auto Szkoła specjalizująca się w doskonaleniu kierowców w zakresie bezpiecznej, ekonomicznej czy defensywnej jazdy. Jest to szkoła doskonalenia techniki jazdy, której zadaniem jest eliminowanie złych nawyków i błędów popełnianych przez kierowców oraz doskonalenie ich umiejętności w prowadzeniu samochodu, a w rezultacie zmniejszenie liczby wypadków z udziałem zarówno kierowców jak i pieszych. Trenerzy ŠKODA Auto Szkoła posiadają certyfikaty ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg, które dają im uprawnienia do przeprowadzania szkoleń w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy w całej Europie. Dodatkowo, instruktorzy ŠKODA Auto Szkoła posiadają również certyfikaty EcoDriving Finland oraz ECOWILL.
Kolejnym projektem na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA Auto Lab, będące unikalnym, multimedialnym laboratorium uświadamiającym niebezpieczeństwa w ruchu drogowym każdemu, poczynając od przedszkolaków poprzez uczniów wszystkich typów szkół, kończąc na osobach dorosłych i seniorach. Centrum od 2012 roku realizuje misję przekazywania treści obejmujących zagadnienia związane bezpieczeństwem w ruchu drogowym w praktyczny i przyjazny sposób. To miejsce pełne interaktywnych, ruchomych instalacji, dzięki którym na żywo, można poznać zasady działania oraz doświadczyć sposobów funkcjonowania najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa współczesnych aut, przeżyć między innymi symulację dachowania, zderzenia oraz hamowania awaryjnego w specjalnie stworzonym laboratorium doświadczalnym.
Dopełnieniem działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ŠKODA Autodrom Poznań, tor służący praktycznemu doskonaleniu umiejętności jazdy kierowców w symulowanych sytuacjach awaryjnych. Plac manewrowy, 6-metrowe wzniesienie o nachyleniu 10% z matą poślizgową, krąg z przeszkodą wodną, „szarpak” – w takich warunkach już w czerwcu 2016 kierowcy będą mogli doskonalić technikę jazdy, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. |
ŠKODA Autodrom Poznań ma służyć podnoszeniu kompetencji kierowców flotowych oraz indywidualnych w ramach szkoleń doskonalących technikę jazdy prowadzonych przez ŠKODA Auto Szkoła. Niezależnie od tego, ŠKODA Autodrom Poznań prowadzić będzie również obowiązkowe szkolenia kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami, służb mundurowych oraz egzaminy dla instruktorów ODTJ. Ponadto będzie on kontynuował nawiązaną przez ŠKODA Auto Szkoła współpracę z placówkami naukowymi oraz instytucjami, a także służbami mundurowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Obiekt składa się z czterech specjalnie zaprojektowanych modułów, które pozwolą kierowcy poznać siły działające na samochód i przekonać się, jaki wpływ na jego zachowanie ma kierujący. Moduły zostały wyposażone w nawadniane maty poślizgowe oraz przeszkody wodne. Kierowcy zmierzą się też z „szarpakiem” – urządzeniem, które wprowadzi auto w niekontrolowany nadsterowny poślizg. Tuż za „szarpakiem” znajdzie się 100-metrowa płyta poślizgowa z trzema rzędami automatycznie sterowanych kurtyn wodnych, symulujących pojawiające się na drodze przeszkody. Dodatkowo, będzie też okrąg na którym będzie można wypróbować działanie elektronicznych systemów stabilizujących tor jazdy.
Nowoczesny tor bezpiecznej jazdy będzie uzupełnieniem Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA AutoLab znajdującego się przy ul. Głogowskiej 425 w Poznaniu – mówi Andrzej Rogoziński, Dyrektor Projektu. W centrum prowadzimy interesujące warsztaty, podczas których uczestnicy dowiadują się, jak długa jest droga hamowania z prędkości 60, 50 i 70 km/h, ile waży telefon komórkowy, gdy dochodzi do zderzenia z prędkością np. 90 km/h. Można przetestować też symulator dachowania. Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa wraz powstającym autodromem będzie jedynym tego rodzaju profesjonalnym kompleksem szkoleniowym z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie – mówi Andrzej Rogoziński.
O wielkości i poziomie skomplikowania projektu ŠKODA Autodrom Poznań świadczą same liczby:
– Łącznie do wykonania robót ziemnych zużyto 30.000 ton piasku, tj. 375.000 taczek
– Piasek transportowano z oddalonej o 25km żwirowni, czyli aby dostarczyć materiał na plac budowy, auta półtora raza okrążyły kulę ziemską po równiku (przejechały 60.000 km)
– Do stabilizacji gruntu zużyto 550 ton cementu – ta ilość odpowiada aż 22.000 sztuk worków cementu w opakowaniach handlowych (po 25kg)
– Ilość kruszywa łamanego, używanego do podbudowy przyrównać można do wypełnionych po brzegi 135 wagonów kolejowych (8800 ton)
– Ułożono 2km rur systemu nawadniającego i odwadniającego
– Wbudowano zbiorniki o łącznej wadze 203 ton (bez wody) – to tyle, co w przybliżeniu waga 176 aut ŠKODA Octavia.
– Zbiorniki wypełnione wodą ważą 553 tony, czyli tyle ile waży 480 sztuk Octavii
– Pompy w systemie zamkniętym pompują na moduły szkoleniowe 8000 litrów wody na minutę – to odpowiednik 533 sztuk 15-litrowych wiader
– Maksymalne przyspieszenie boczne na szarpaku wynosi 2G
ŠKODA Autodrom Poznań to obowiązkowy punkt na drodze każdego, kto osobiście chce się przyczynić do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa zarówno własnego jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. W ramach tradycyjnego kursu dla kandydatów na kierowców nie mamy okazji, by przygotować się do bezpiecznego wyprowadzenia pojazdu z niebezpiecznych sytuacji i do poznania swoich własnych ograniczeń, jako kierowcy w sytuacjach ekstremalnych. ŠKODA Autodrom Poznań umożliwia, w kontrolowanych warunkach, nabycie wiedzy i umiejętności, które mogą ocalić życie.
Odwiedź stronę /http://szkola-auto.pl/ i zapisz się na szkolenie!