Ogłoszenia klubowe

Fabia Club Polska, a sprawa Polska

Słowem wstępu.

Fabia Club Polska nigdy nie przywłaszczyła sobie praw do bycia *jedynym/ *najlepszym/ *najmądrzejszym itp. klubem opartym o model Skody jakim jest Fabia.


Całkiem szczerze ten tekst miał nigdy nie powstać, choć z jego napisaniem noszę się już prawie 8 lat. Tekst który tak naprawdę można by było co roku publikować i cały czas byłby bardzo aktualny.

Od momentu kiedy bardziej zacząłem się interesować moją pierwszą Fabią wiedziałem już że w Polsce funkcjonują dwa kluby zrzeszające w swoich strukturach użytkowników tego modelu. Zwyczajnym przypadkiem w 2010 znalazłem się w Fabia Club Polska gdzie „mieszkam” cały czas. Gdzieś tam na spotach słyszałem docinki o drugim klubie, które zaczęły być powoli denerwujące. Bo o ile można z czegoś pożartować to wypada czasem zachować pewien umiar. Kiedy nadarzyła się okazja by pomóc (jeszcze nie organizować) przy zlocie w mojej głowie zrodziła się pewna myśl że „Najważniejsi są ludzie – auta to tylko dodatek”. Dość szybko okazało się że dużo osób zarejestrowanych jest w obydwu klubach, a ludzie z drugiego klubu nie są tacy źli i wrogo nastawieni.

Specjalnie pomijam historię o powstaniu drugiego klubu Fabia Club (pozdrawiam Was!), ponieważ nie znam jej osobiście a tylko z opowieści – które na przestrzeni lat tak się zatarły że w zasadzie nic już nowego nie wniosą do tematu.

Takim sposobem kiedy również przypadkowo powierzono mi stery nad FCP i w pełni zacząłem być „odpowiedzialny” za organizację zlotów i całego klubu zaczęła się również moja przygoda z FC. Prawdę pisząc moi znajomi którzy działali wtedy w raczkujących jeszcze Social Mediach i jako takim marketingu pukali się w czoło i jasno dawali do zrozumienia że dwa niemal takie same kluby wyglądają co najmniej dziwnie.

Co dla wielu ludzi było nie do pomyślenia, okazało się że dwa kluby mogą razem istnieć i w zasadzie jedno drugiemu nie będzie przeszkadzać. Mogło by się wydawać że nasza klubowa idylla będzie trwać wiecznie… Życie napisało inny plan.

Przynajmniej raz do roku obserwuje dosyć ciekawy trend, kiedy to zakładany jest nowy klub Fabii. Żyjemy w wolnym kraju i tak naprawdę każdy może założyć własny klub, własną grupę i robić w niej co mu przyjdzie do głowy. Schody zaczynają się wtedy kiedy występuje konflikt interesów. Nowe grupy i kluby najczęściej tworzą ludzie którzy z jakiegoś powodu obrazili się na FCP czy FC, sami chcą być adminami/prowadzącymi, a zdarzają się również jednostki mające problem ze sobą samym.

Na przestrzeni kilku lat czytałem już dziesiątki razy od „przywódców” nowych klubów że nasz (FCP) czas już się skończył, że nas wykończą, że my się kończymy, że jesteśmy CH****i bo nie chcemy zareklamować nowego klubu czy grupy, że dzielimy ludzi, że tylko My dostajemy coś od sponsorów. Co jakiś czas w taki czy inny sposób nowe grupy/kluby wykorzystują nasze forum do własnej promocji.

Każdy z obrażonych na FCP choć boi się tego przyznać przegląda forum/profile i doskonale orientuje się w sytuacji co się aktualnie dzieje lub wydarzy. Po ostatnim organizowanym przeze mnie zlocie w 2017 roku dałem jasno do zrozumienia że czekam teraz na wszystkich internetowych krzykaczy i malkontentów aby w końcu pokazali jak to oni organizują zlot. Tyle było pomysłów, tyle było chętnych i złotych rad. Co z tego powstało? Ano kompletnie nic. Przez dwa lata żaden z internetowych krzykaczy nie zrobił kompletnie nic aby jakikolwiek zlot Fabii w ogóle się odbył. Żeby było ciekawiej i dosadniej, w tym momencie jest tyle klubów i grup Skody Fabii że niektórzy sponsorzy wolą w ogóle nie odpowiadać na maile bo mają dość „sponsorowania” iluś pasjonatów niż jednego czy dwóch graczy którzy faktycznie coś działają.

Strzele sobie w obydwa kolana tym zdaniem, ale cóż – raz się żyje. Nie uważam że Fabia Club Polska jest jakimś wyjątkowym tworem któremu każdy posiadacz Fabii musi się podporządkować. Też mamy wiele za uszami, nie raz nawarzyliśmy piwa i musieliśmy go wypić. Klub na przestrzeni kilku lat i w różnych okresach współtworzyło i dalej współtworzy bardzo dużo osób. Czy chodzi o organizację zlotów, czy pomoc techniczną czy o „doglądnięcie” interesu gdy leniwy sid akurat śpi ;). Dzięki dużej liczbie osób jakoś powolutku dalej działamy. Osiem lat to cholernie długi czas kiedy powinienem się uodpornić na wszelkie zaczepki, niestety aktualny rok przebija wszystko gdzie chyba z racji dużej ilości wolnego czasu internetowe trolle urosły w siłę.

Ostatnio punktem zapalnym dla niektórych jest powstanie regionalnej grupy Fabia Club Polska – Mazowsze, którą tworzą Weronika, Maciek i Marcin. I zaczęły się lamenty dlaczego taka grupa powstała, dlaczego ktoś nie może prowadzić innej regionalnej grupy. Zakładanie formalnych regionalnych grup to tak naprawdę odrywanie się wszystkich od głównego klubu, dalej uważam że po to jest forum/portale społecznościowe aby pod banderą jednej „marki” każdy znalazł sobie w niej miejsce. Mazowiecki odłam (jakkolwiek dziwnie to brzmi) traktuje jednak bardzo poważnie widząc jak ludzie podchodzą do jej prowadzenia. Jestem pełen podziwu za ich chęci i pomysły, które z chęcią będę chciał popchnąć dalej. Ale, bo zawsze jakieś ale musi być. Póki co nie przewiduję powstawania kolejnych regionalnych grup klubu Fabia Club Polska. Jeżeli organizujesz spot to daj znać, chętnie dam info na głównej stronie że coś takiego dzieje się w danej części kraju.

Tymczasem na przestrzeni lat pojawiają się ludzie uważający się za poszkodowanych przez Fabia Club Polska, zakładający własny klub i na siłę promujący się gdzie tylko mogą, lamentują że oficjalnie nie zapraszamy na spot ich klubu (a trzeba pamiętać że od wielu lat na spota może przyjechać dosłownie każdy i nikt nie potrzebuje stosownego imiennego zaproszenia), a oni tak się starają zjednoczyć wszystkich. Serio? Serio zakładnie nowych klubików i grup to jednoczenie wszystkich?

Dlaczego nie chcę komuś zaufać i dać pozwolenie na użytkowanie nazwy Fabia Club Polska? Trudno zaufać osobie/osobom które postawiła/y sobie za cel pisania w okolicach północy i czekając na jak najszybszą odpowiedź że oni chcą już mieć zgodę tu i teraz. Po kilku wymianie zdań gdzie po zastanowieniu nie daje zezwolenia na użytkowanie nazwy pojawiają się kolejne wiadomości pisane jakbym zabrał dziecku jego ulubioną zabawkę. Część z tych wypowiedzi jest takim bełkotem że muszę tracić czas i czytać je po 2-3 razy żeby w ogóle zrozumieć co autor miał na myśli.

Fabia Club Polska (z własną stroną www/forum/profilem na FB i instagramie) – oraz Fabia Club Polska-Mazowsze są integralną częścią całego klubu. Nie mamy i nie chcemy mieć do czynienia z ludźmi czy innymi grupami/klubami którzy nie rozumieją że przez ich rozdmuchane ego dzielą wszystkich na każdym kroku. Nie zgadzamy się na wykorzystywanie nazwy/linków do forum bez naszej wiedzy.

Powtórzę to raz jeszcze na koniec, powtórzę to co znalazło się niemal na samym początku.

Fabia Club Polska nigdy nie przywłaszczyła sobie praw do bycia *jedynym/ *najlepszym/ *najmądrzejszym itp. klubem opartym o model Skody jakim jest Fabia. Robisz spot w swojej miejscowości – daj nam znać wcześniej. Na pewno damy o tym informację. Chcesz tworzyć własny klubik – trudno, zabronić Ci tego nie mogę (bo niby z jakiej racji). Pamiętaj tylko o tym żeby nie wciskać każdemu kitu że to Ty łączysz ludzi.

SID.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *