Jazda defensywna to styl jazdy, który podnosi bezpieczeństwo na drodze, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Kierowca defensywny, to kierowca który przede wszystkim unika zagrożeń, planuje swoje działania, uważnie obserwuje to, co dzieje się na drodze i współdziała z innymi uczestnikami ruchu drogowego. – http://www.szkola-auto.pl

Kiedy wróciliśmy ze szkolenia, każdy się dopytywał no i jak? i jak było?. Jak mogło być?. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie poruszać się po naszych drogach. Dla innych przejazdy po mieście mogą wydawać się nudne, zwłaszcza jeżeli przypomni się poprzednie szkolenie Safe Drivingu na torze.  Jednak i tym razem żadna nuda nawet na chwilę nie zagościła podczas szkolenia.

Posłużymy się przykładowym programem szkolenia aby opisać krok po kroku czego doświadczyliśmy :).

 • Wstęp
  Wprowadzenie oraz prezentacja głównych założeń jazdy defensywnej. Omówienie pojęcia ryzyka. Charakterystyka zagrożeń występujących na drodze oraz przedstawienie sposobów ich neutralizacji. Podkreślenie zależności trzech elementów: kierowcy, drogi i samochodu oraz ich kluczowego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 • Test nawyków
  Jazda z instruktorem specjalnie wyselekcjonowaną trasą. Instruktor szczegółowo analizuje działania kierowcy, od przygotowania do jazdy, poprzez jej styl, znajomość przepisów, współdziałanie z innymi uczestnikami ruchu drogowego oraz zachowanie w trudnych sytuacjach. Wszystkie informacje zapisywane są na karcie oceny defensywnego kierowcy.
 • Instruktaż
  Instruktor omawia elementy przejazdów kursantów, które były realizowane zgodnie z zasadami Defensive Drivingu, wskazuje w których sytuacjach należy zachować się inaczej oraz proponuje inne możliwości i rozwiązania.
 • Test korzyści
  Aktywna jazda. Instruktor wspiera kursanta uwagami i komentarzami. Omawia jego sposób jazdy, udziela wskazówek szczegółowo odnosząc się do zasad jazdy defensywnej.
 • Podsumowanie szkolenia
  Prezentacja głównych zasad Defensive Drivingu w odniesieniu do przejazdów kursantów. Omówienie najczęściej popełnianych błędów i wskazanie prawidłowych zachowań na drodze. Przekazanie kursantom kart oceny kierowcy defensywnego.

5 zasad Defensive Drivingu

 1. Skanuj wzrokiem drogę i jej otoczenie. Patrz
  jak najdalej do przodu, zauważysz potencjalne zagrożenia.
 2.  Przestrzegaj zasad ruchu drogowego, bądź
  kierowcą szanującym innych uczestników ruchu.
 3.  Jedź rozważnie. Próbuj przewidzieć zachowanie
  innych uczestników ruchu drogowego.
 4. Obserwuj i bądź widoczny dla innych. Komunikuj
  czytelnie swoje zamiary innym uczestnikom
  ruchu drogowego, a swoje manewry
  kierunkowskazami.
  To chyba jeden z lepszych punktów. Często zdarza się tak że nie komunikujemy chęci zmiany pasa ruchu wcześniej, tylko dopiero w czasie wykonywania manewru. Dla innych użytkowników ruchu drogowego jest to absolutnie denerwujące i przekonaliśmy się o tym sami podczas jazd.
 5.  Unikaj rozpraszania, bądź skoncentrowany
  na bezpiecznym prowadzeniu auta.

Co dało nam takie szkolenie?

Odpowiedź będzie pewnie banalna, ale jest jedyną która przychodzi teraz do głowy. Nie zostaliśmy mistrzami kierownicy, nie nauczyliśmy się do perfekcji wszystkich wskazówek od instruktorów. Nauczyliśmy się powoli doceniać rzeczy (choćby i wyżej wspomniany punkt 4), które często pomijaliśmy. Na pewno uświadomiono nam jak niewiele trzeba by jazda była bardziej bezpieczna dla nas jak i innych użytkowników drogi.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wycieczki po Skoda Auto Lab (SAL). W tym miejscu dobitnie przekonacie się że odpowiednie zapięte pasy i pozycja za kierownicą potrafią uratować zdrowie i życie.

Sporządzono na podstawie własnych obserwacji oraz informacji z http://www.szkola-auto.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *