Testy

Wycieraczki samochodowe OXIMO

Wycieraczki, rzecz bez której czasami trudno się obyć. Są tak powszechne że nawet nie zwracamy na nie specjalnej uwagi. No może poza momentem ich wymiany. Jak powstał ten element wyposażenia?

Pierwsze projekty pojawiły się na początku XX wieku, w 1903 patent został przyznany Mary Anderson (wynalazczyni) oraz Irlandczykowi Jamesowi Henry’emu Apjohnowi, a także w 1911 kapitanowi Gladstone’owi Adamsowi.

Jedną z osób, którym przypisuje się ten wynalazek, był Polak, Józef Hofmann (1876–1957), którego pomysł wdrożony został do seryjnej produkcji w fabryce Forda. – źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wycieraczka

Historię powstania tego wynalazku można oglądnąć choćby tu

Muszę przyznać że jeszcze przed rozpoczęciem testu, śledząc reklamy czy inne dostępne materiały na temat wycieraczek OXIMO nie byłem do nich specjalnie dobrze nastawiony. Może wynika to z tego że zwykle używam wycieraczek wiodących producentów. Choć raz faktycznie zdecydowałem się na zakup wycieraczek z popularnego dyskontu i były to jedne z lepszych wycieraczek jakie miałem.

Założenie było proste. Wycieraczki od samego początku musiały pracować w trudnych warunkach. Kurz, sok z drzewa to tylko niektóre z elementów które powitały nowe wycieraczki w aucie.
Nie widzę specjalnej potrzeby tłumaczenia jak założyć wycieraczki samochodowe, bo jest to naprawdę proste. Ważna rada to taka, aby żeby uważać aby nie połamać plastikowych elementów mocowania.
Same wycieraczki zapakowane są w tekturowe opakowanie, a pióra dodatkowo zabezpieczone są przed zniszczeniem.
Po wyjęciu wycieraczek z pudełka, aż zaśmiałem się że miałem już w aucie różne rzeczy, ale czarno zielonych wycieraczek jeszcze nie. Także, ten. To zielone zabezpieczenie trzeba zdjąć :-).
No dobra, wiemy jak wyglądają już wycieraczki OXIMO, ale trzeba w końcu napisać parę słów o ich pracy.


Temperatura


Przy niskiej temperaturze do 6 stopni na plusie, odczuwalna jest dość głośna praca wycieraczek. Nie jest to może głośne drapanie po szybie, ale dla niektórych może być to irytujące. Według mnie może to być spowodowane tym że przy niskiej temperaturze guma z których zrobione są pióra wycieraczek twardnieje, ale i tym że (przynajmniej w moim odczuciu) pióra są grubsze od standardowych wycieraczek które używałem.

Co naturalne, inaczej zachowują się wycieraczki kiedy jest już cieplej. Ich praca jest praktycznie nie słyszalna. Największą zanotowaną temperaturą w jakiej wycieraczki przebywały to około 25 stopni.

Ważną informacją będzie fakt że nie zauważyłem różnicy w wydajności wycieraczek (oprócz głośności pracy) między pracą w niskich a wysokich temperaturach .


Prędkość


Nie będzie to epokowe odkrycie, ale nie od dziś wiadomo że im bardziej wycieraczki przylegają do szyby tym lepiej pracują. Nie inaczej jest z testowanymi wycieraczkami. Miałem wrażenie że już powyżej 20km/h pracowały i efektywniej i efektowniej (wręcz bezgłośnie). Jeżeli chodzi o deszcz i stojące auto (na przykład w korku), wycieraczki spisują się poprawnie.


Podsumowanie


Starałem się znaleźć choćby jeden minus tych wycieraczek. Na nic zdały się moje katusze. Po prostu, wycieraczki OXIMO udowodniły że nadają się do tego do czego zostały zaprojektowane. Nie dawałem wielkiej szansy temu produktowi i przez jakiś czas woziłem stare wycieraczki w bagażniku. Teraz już wiem że moje obawy były nieuzasadnione. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę że jest to krótki okres użytkowania i tak naprawdę różne rzeczy mogą objawić się w późniejszej eksploatacji. Choć pojawiły się głosy użytkowników tych wycieraczek na naszym fanpage (facebook.com/FabiaClubPolska), że użytkując je już jakiś czas dalej pracują znakomicie.

Znalazłem natomiast coś co wizualnie może niepokoić użytkownika, ale w zasadzie nie jest to specjalnie jakoś widoczne podczas pracy (kiedy przy ruchu pojazdu) wycieraczka pod wpływem oporów powietrza bardziej przywiera do szyby.
Jeżeli ktoś zastanawia się jeszcze nad wyborem nowych wycieraczek, ze spokojem sumienia mogę polecić wycieraczki OXIMO. W zależności od typów wycieraczek ceny zaczynają się już od 22zł.

Strona WWW producenta : http://www.oximo.info.pl/wipermodels/
Testowane wycieraczki: http://www.oximo.info.pl/wipers/wu/

 

Sprawdzał i pisał Tomasz 'sid’ Knapik :-).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *